..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Anakonda ewakuowała załoganta kutra rybackiego ::..
07 VI 2019

Anakonda ewakuowała załoganta kutra rybackiego

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Czternastą akcję ratowniczą, w tym roku, przeprowadziła wczoraj załoga SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
zdjęcie - Anakonda ewakuowała załoganta kutra rybackiego
Anakonda ewakuowała załoganta kutra rybackiego

Anakonda ewakuowała załoganta kutra rybackiego.

Czternastą akcję ratowniczą, w tym roku, przeprowadziła wczoraj załoga SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Po poszkodowanego na kutrze rybackim poleciała Anakonda z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów.

 

Wczoraj, (6 czerwca), o godzinie 14.07 załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy SAR w Gdyni-Babich Dołach postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "pomoc medyczna". Z otrzymanej informacji wynikało, że pomocy medycznej potrzebuje jeden z załogantów kutra rybackiego, znajdującego się ok. 22 mil morskich na północ od Władysławowa. Załoga śmigłowca, dowodzonego przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka, osiągnęła gotowość o godzinie 14.14 i siedem minut później wykonała start, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą oraz z załogą kutra. Po dolocie do rejonu akcji na pokład kutra opuszczono ratownika, a następnie podjęto poszkodowanego na pokład śmigłowca, za pomocą chusty ratowniczej. O godzinie 14.56 Anakonda opuściła rejon akcji i wykonała lot powrotny do lotniska w Babich Dołach, lądując o godzinie 15.14. Poszkodowanego, uskarżającego się na silne bóle brzucha, natychmiast przekazano oczekującej już obsadzie karetki pogotowia.

 

* * *

 

Była to 652 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW. W tym czasie udzielono pomocy 345 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim", pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

 

Tekst: kmdr ppor. Marcin BRASZAK

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VI 2019
8. Flotylla Obrony Wybrzeża w ...
Największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP w 2019 roku pod kryptonimem DRAGON-19.
19 VI 2019
Wyjątkowe Święto Dowództwa Generalnego Rodzajów ...
Na drawskim poligonie 18 czerwca, Dowództwo Generalne Rodzajów Si Zbrojnych świętowało piątą rocznicę utworzenia.
19 VI 2019
Podoficerskie doświadczenie VI Zmiany PKW
Podczas współpracy koalicyjnej w ramach VI Zmiany PKW Irak jedną z kluczowych ról odgrywają podoficerowie Wojska Polskiego.
18 VI 2019
Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu ...
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dzisiaj drawski poligon, na którym odbywa się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. DRAGON-19. Ministrowi towarzyszył ...
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019