..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Trwa intensywne szkolenie Czarnej Dywizji ::..
24 V 2019

Trwa intensywne szkolenie Czarnej Dywizji

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Taktyka, szkolenie ogniowe, czy kierowanie ogniem w podstawowych rodzajach walki to mantra, którą na drawskim poligonie począwszy od wtorku 21 maja br. ćwiczą oddziały 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc).
zdjęcie - Trwa intensywne szkolenie Czarnej Dywizji
Trwa intensywne szkolenie Czarnej Dywizji

Przemieszczenie do wskazanych lokalizacji w północno – zachodniej części kraju imponującej ilości ciężkiego sprzętu, począwszy od czołgów Leopard 2A4, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, po inny sprzęt specjalistyczny stanowił ważny sprawdzian logistyczny. Przerzut niemal tysiąca jednostek sprzętu oraz kilku tysięcy żołnierzy przeprowadzony został sposobem kombinowanym, czyli z wykorzystaniem transportów kolejowych i dróg publicznych. Za kilka dni zrealizowany zostanie ostatni etap przemieszczenia, tym razem drogą powietrzną.

Po dotarciu sił głównych Czarnej Dywizji do wyznaczonych rejonów i odtworzeniu zdolności bojowej, na obiektach poligonowych Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie rozpoczęło się intensywne szkolenie.

Kompanie czołgów świętoszowskiej 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz piechoty zmotoryzowanej z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza przeprowadziły już pierwsze kierowania ogniem. Dragoni z batalionu zmechanizowanego zrealizowali między innymi strzelania sytuacyjne oraz zajęcia z taktyki. Swoje „branżowe” rzemiosło doskonalą także pododdziały rodzajów wojsk, zaś elementy rozpoznawcze cicho i skutecznie realizują swoją specyfikę zadań. Nie próżnują także łącznościowcy i informatycy.

Całość przebiegu szkolenia na obiektach drawskiego poligonu monitorują oficerowie i podoficerowie Punktu Kierowania Szkoleniem 11LDKPanc. „Zakres oraz intensywność zadań, które realizują podległe jednostki wojskowe jest naprawdę znaczny. Rolą zespołu, którym kieruję jest stały nadzór nad odbywającym się jednocześnie w kilku lokalizacjach prawidłowym, zgodnym z warunkami bezpieczeństwa szkoleniem”. – podkreślił pułkownik Zbigniew Markowski, szef szkolenia dywizji i zarazem dowódca zgrupowania poligonowego.

Przed żołnierzami spod znaku husarskiego skrzydła już od poniedziałku kolejny intensywny tydzień zadań szkoleniowych. A wszystko dążyć będzie do kulminacji w postaci sprawdzenia ich umiejętności podczas ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Dragon-19, które rozpocznie się już za kilkanaście dni.

Tekst i zdjęcia: por. Krzysztof Gonera

Trwa intensywne szkolenie Czarnej Dywizji

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VI 2019
8. Flotylla Obrony Wybrzeża w ...
Największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP w 2019 roku pod kryptonimem DRAGON-19.
19 VI 2019
Wyjątkowe Święto Dowództwa Generalnego Rodzajów ...
Na drawskim poligonie 18 czerwca, Dowództwo Generalne Rodzajów Si Zbrojnych świętowało piątą rocznicę utworzenia.
19 VI 2019
Podoficerskie doświadczenie VI Zmiany PKW
Podczas współpracy koalicyjnej w ramach VI Zmiany PKW Irak jedną z kluczowych ról odgrywają podoficerowie Wojska Polskiego.
18 VI 2019
Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu ...
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dzisiaj drawski poligon, na którym odbywa się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. DRAGON-19. Ministrowi towarzyszył ...
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019