..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wrocławscy saperzy w akcji ::..
12 III 2019

Wrocławscy saperzy w akcji

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Kolejna ewakuacja we Wrocławiu za sprawą pozostałości wojennych. Tym razem patrol rozminowania nr 25 dowodzony przez st. chor. szt. Przemysława Parola, będący w strukturach Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych zrealizował w dniach 8 i 9 marca rozpoznanie, podjęcie i neutralizację bomby lotniczej o masie 500 kg, typu SD 500 produkcji niemieckiej, która znajdowała się na terenie wrocławskiej budowy, w centrum Wrocławia, w wykopie pod fundament budynku mieszkalnego na głębokości ok. 5 m.
zdjęcie - Wrocławscy saperzy w akcji
Wrocławscy saperzy w akcji

W akcję podjęcia i neutralizacji bomby, oprócz patrolu rozminowania  zaangażowane było Centrum Zarządzania Kryzysowego z podległymi służbami, to nie tylko Policja czy Państwowa Straż Pożarna ale także służby komunalne i socjalne.

W sobotę  ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców zarządzono ewakuację mieszkańców z zagrożonej strefy oraz zamknięto trzy ulice (Braniborska, częściowo Legnicka i Robotnicza) dla ruchu pojazdów (ewakuowano ok.  2 500 osób).

Po zakończonej ewakuacji saperzy przystąpili do podjęcia bomby, którą następnie przewieziono do miejsca niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, gdzie została zdetonowana.

Bomba była większa niż przypuszczano i ważyła 500 kg, a sam materiał wybuchowy 90 kg - mówi Przemysław Parol, dowódca patrolu rozminowania - była to bomba produkcji niemieckiej z rosyjskim zapalnikiem. Z pewnością została zrzucona przez Rosjan w latach 1944-45. Właśnie w tych latach Wrocław praktycznie przestał istnieć. Prawie 2/3 miasta zostało zniszczone.

Wrocławski patrol rozminowania oraz brzeski patrol rozminowania przyjmują zgłoszenia za pośrednictwem testowanego Centralnego Ośrodka Zarządzania Zgłoszeniami Przedmiotów Wybuchowych i Niebezpiecznych usytuowanego w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Jego powstanie będzie oznaczało, że Wojsko Polskie osiągnie pełną zdolność operacyjną do centralnego przyjmowania i dystrybucji zgłoszeń o groźnych znaleziskach na terenie całego kraju. Podniesie to także bezpieczeństwo żołnierzy saperów poprzez wsparcie techniczne operatorów Centrum.

Od początku 2019 roku patrol rozminowania nr 25 z Wrocławia w ramach interwencyjnego oczyszczania terenów z PWiN przyjął i zrealizował 22 zgłoszenia, podejmując i niszcząc 29 szt. niewybuchów i niewypałów w tym: bombę lotniczą, 14 granatów moździerzowych, 6 granatów ręcznych, 8 pocisków artyleryjskich oraz prawie 100 szt. innej amunicji.

 

Tekst: płk Artur Talik, Małgorzata Matuszewska
Zdjęcia: st. chor. szt. Przemysław Paro

Wrocławscy saperzy w akcji

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 III 2019
Podsumowanie działalności DG RSZ za ...
21 marca zakończyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która odbyła się w 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia DG ...
21 III 2019
Gala sportu wojskowego 2019
26 marca o godz. 11.00 w Klubie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbędzie się Gala sportu wojskowego 2019. Najlepszych sportowców oraz ...
19 III 2019
Wizyta Dowódcy 3. Armii Sił ...
Dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA, stacjonującej w niemieckim Ramstein gen. dyw. John Wood złożył wizytę zapoznawczą w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie