..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO ::..
11 III 2019

Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W niedzielę, 10 marca w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej, odbyło się spotkanie premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji oraz ministrów obrony z okazji członkostwa Państw Grupy Wyszehradzkiej w NATO.
zdjęcie - Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO
Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO

Spotkanie premierów i szefów resortów obrony państw z Grupy Wyszehradzkiej poświęcone 20. rocznicy wstąpienia członków V4 do NATO odbyło się w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej. 12 marca minie 20 lat, gdy Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Natomiast Słowacja członkiem Paktu Północnoatlantyckiego została 15 lat temu.

Przedstawicieli Grupy V4 na poligonie 1 Brygady Pancernej, powitał Mariusz Błaszczak. minister obrony narodowej podkreślił, że spotkanie odbywa się w 1. Brygadzie Pancernej, gdyż żołnierze jednostki wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej już w czerwcu wyjadą do Afganistanu gdzie rozpoczną misję pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Premierzy i szefowie Obrony Państw Grupy Wyszehradzkiej V4, w towarzystwie szefa sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka, dowódcy generalnego RSZ gen. broni Jarosława Miki i innych dowódców wojskowych obejrzeli w Wesołej dynamiczny pokaz wyszkolenia polskich żołnierzy we współdziałaniu z wojskami sojuszniczymi, służącymi na wschodniej flance NATO, a także pokaz ewakuacji medycznej z miejsca prowadzenia działań bojowych oraz pokaz walki wręcz.

Zaproszeni goście na przykoszarowym ośrodku ćwiczeń taktycznych mieli okazję porozmawiać z żołnierzami oraz zapoznać się ze sprzętem bojowym będącym na wyposażeniu wojsk polskich i sojuszniczych. W pokazie statycznym zaprezentowano sprzęt wojskowy m. in.  czołgi Leopard 2A5, 2A4 i M-1 Abrams, różne wersje kołowych transporterów opancerzanych ROSOMAK, BMP Bradley, KMO RAK oraz sprzęt artyleryjski i przeciwlotniczy.

Na zakończenie premierzy oraz ministrowie obrony państw V4 obejrzeli defiladę czołgów i bojowych wozów piechoty oraz wykonano wspólne zdjęcie uczestników spotkania.

***

W tym roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznica wstąpienia Słowacji do NATO. Przez 20 lat Polska uczestnicząc w Pakcie Północnoatlantyckim swoją postawą i zaangażowaniem udowodniła, że jest wiarygodnym i aktywnym sojusznikiem. Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO – takie jak: wzmocniona Wysuniętą Obecność na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowana Wysuniętą Obecność, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).  W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę występując w roli państwa gospodarza. Funkcjonujące w Elblągu dowództwo wielonarodowej dywizji, koordynuje działania wielonarodowych batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Siły Zbrojne RP poprzez uczestnictwo w operacjach, misjach i ćwiczeniach sojuszniczych osiągnęły pełną interoperacyjność.

Polska regularnie wydziela dowództwa i pododdziały do Sił Odpowiedzi NATO (tzw. NATO Response Force), gdzie w 2015 dowodziła komponentem sił specjalnych, a w 2016 roku siłami obrony przed bronią masowego rażenia. Polskie kontyngenty wojskowe biorą czynny udział w operacjach NATO (Resolute Support, KFOR).

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak

Zdjęcia: ppor. Karol Frankowski

Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecnoś

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 III 2019
Podsumowanie działalności DG RSZ za ...
21 marca zakończyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która odbyła się w 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia DG ...
21 III 2019
Gala sportu wojskowego 2019
26 marca o godz. 11.00 w Klubie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbędzie się Gala sportu wojskowego 2019. Najlepszych sportowców oraz ...
19 III 2019
Wizyta Dowódcy 3. Armii Sił ...
Dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA, stacjonującej w niemieckim Ramstein gen. dyw. John Wood złożył wizytę zapoznawczą w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie