..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy ::..
14 VIII 2018

Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Plaże Morza Bałtyckiego w dalszym ciągu skrywają „pamiątki” z wojny.
zdjęcie - Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy
Plaże Morza Bałtyckiego skrywają „pamiątki” z wojny. Foto: bsmt Jarosław Smuga

13 sierpnia br. połączone siły specjalistów 12 i 13 Dywizjonu Trałowców, pod dowództwem bosmana mata Jarosława Smugi, przy wsparciu patrolu rozminowania Nr 37 oraz żołnierzy 8 Kołobrzeskiego Batalionu Saperów przeprowadziły skomplikowane i niebezpieczne zadanie bojowe. Polegało ono na podjęciu, przewozie i neutralizacji zalegającego w wodach kołobrzeskiego kąpieliska miejskiego niewybuchu. Przygotowania do realizacji zadania trwały przez cały weekend.

Po przyjęciu przez służbę operacyjną 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zgłoszenia o znalezieniu niezidentyfikowanych obiektów, mogących zagrażać bezpieczeństwu ludności cywilnej, nurkowie-minerzy przeprowadzili podwodny rekonesans we wskazanym rejonie. Odbył się on w dniach 11-12 sierpnia. Wzięły w nim udział, oprócz wojska, wszystkie służby zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

W jego wyniku określono, że zalegającymi obiektami są trzy bomby lotnicze, każda o masie 250 kg. Po analizie miejsca znalezienia bomb, ich charakterystyki i możliwości wydobycia podjęto decyzję o ewakuacji ludności i zamknięciu kąpielisk na długości 9 km, a także drogi Sianożety-Kołobrzeg. Ostatecznie zdecydowano, że przy wsparciu specjalistycznego sprzętu dźwigowego podjęte bomby zostaną przewiezione i zniszczone na poligonie drawskim przez patrol rozminowania.

Operacja, która została zakończona około godz. 12.00, wymagała zaangażowania znacznych sił i środków z różnych instytucji: Urzędu Morskiego, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kołobrzegu, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej. Dzięki właściwej współpracy służb, o godz. 7.00 przeprowadzono sprawną ewakuację kilku tysięcy mieszkańców i wczasowiczów.

Podobnego znaleziska dokonano w Kołobrzegu w 2004 roku, gdy na plaży znaleziono bomby lotnicze. Wówczas, ze względu na zbyt duże ryzyko wybuchu w trakcie ich podejmowania podjęto decyzję o zniszczeniu niewybuchów w miejscu ich znalezienia.

***

Dywizjony trałowców są oddziałami taktycznymi 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej – trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem natomiast patrole rozminowania do rozpoznania, podejmowania, przewożenia i neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego zalegających na terenie kraju.

Tekst: ppłk Jacek Zaniewski, płk Artur Talik
zdjęcia: bsmt Jarosław Smuga

Plaże Morza Bałtyckiego skrywają „pamiątki” z wojny. Foto: bsmt Jarosław Smuga

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego