..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Żołnierska pamięć ::..
08 VIII 2018

Żołnierska pamięć

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na kilka dni przed Świętem Wojska Polskiego, które nawiązuje do chwały oręża polskiego i pamięci o poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w całym kraju trwa akcja „Żołnierska Pamięć”.
zdjęcie - Żołnierska pamięć
Posterunek Honorowy przy grobie mjr Jerzego Michalskiego.

Akcja „Żołnierska Pamięć” ma na celu uporządkowanie miejsc pamięci oraz poprzez zapalenie zniczy i złożenie wiązanek ocalić pamięć i wspomnienia o tych, którzy pełniąc ofiarną służbę, oddali życie w imię najwyższych wartości jaką jest wolna ojczyzna.

W środę, 8 sierpnia, delegacja batalionu dowodzenia Wojsk Lądowych, oddając hołd polskim bohaterom wystawiła posterunki honorowe w terenie Warszawy między innymi pod Bramą Straceń, Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Pomnikiem Bohaterów Getta, Pomnikiem Drzewa Pawiackiego (Pawiak) czy grobami dowódcy i żołnierzy Stanisława Franciszka Sosabowskiego, mjr Jerzego Michalskiego, ppor. Stefana SZUBY i Anny Borkowskiej 21 Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy”.

Do 15 sierpnia delegacje z jednostek wojskowych podporządkowanych dowódcy generalnemu RSZ odwiedzą żołnierskie groby w całej Polsce.

***

W hołdzie żołnierzom poległym  w misjach poza granicami kraju, dowódca garnizonu Kielce pułkownik Paweł Chabielski  w ramach  akcji „Żołnierska pamięć” zapalił znicz na grobie śp. sierżanta Pawła Poświata, który oddał swoje życie wykonując obowiązki służbowe w strukturze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Akcja „Żołnierska pamięć” to pielęgnowanie pamięci oraz  okazanie szacunku tym, którzy polegli, pełniąc służbę w kraju i poza jego granicami oraz tym, którzy ponieśli śmierć wykonując czynności służbowe.

***

W przeddzień uroczystych obchodów Święta WP i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej delegacja żołnierzy 9 pułku rozpoznawczego garnizonu Lidzbark Warmiński udała się na groby żołnierzy i pracowników RON, aby zapalić znicze, złożyć kwiaty oraz oddać hołd tym, którzy odeszli na wieczna wartę.

W garnizonie Lidzbark Warmiński już od wielu lat realizowane są założenia programu „Żołnierska Pamięć” przez żołnierzy 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. Programem tym objęte są wszystkie cmentarze wojenne, pomniki oraz pojedyncze mogiły żołnierskie na terenie garnizonu, które są odwiedzane kilka razy w roku.

***

W ramach akcji "Żołnierska Pamięć" 14 sierpnia 2018 r. Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Rafał LIS w asyście przedstawicieli korpusu podoficerów i szeregowych oddał hołd nieżyjącym żołnierzom i pracownikom RON.

Delegacja postawiła znicze przy pomniku na Cmentarzu Wojskowym, na grobie śp. abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego i stewardesy Justyny Moniuszko, ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz mł. chor. Bartosza Jacka Spychały.

***

Zgodnie z wieloletnią tradycją, z okazji Święta Wojska Polskiego żołnierze 3 Brygady Radiotechnicznej wzięli czynny udział w akcji „Żołnierska Pamięć”.

Żołnierze  na cmentarzu osobowickim we Wrocławiu uporządkowali grób, wystawili posterunek honorowy oraz zapalili znicze przy grobie podpułkownika Jerzego Stońśka, który w 2005 roku zginął w wypadku samolotu szkolno-bojowego TS-11 Iskra. Zapalili symboliczne znicze przy pomnikach: Ofiar Katyńskich, Żołnierzy 4 Pułku Saperów Poległych w latach 1918-1920, znajdujące się na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu oraz przy pomniku Chwały Bohaterom Poległym w Walce z Najeźdźcą Hitlerowskim, znajdującym się na terenie jednostki wojskowej oraz na kwaterze żołnierzy Armii Krajowej, pod pomnikiem Sybiraków oraz Orła Białego w Szczytnie.

Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej uporządkowali mogiłę żołnierza polskiego, poległego podczas II wojny światowej, miejsca pamięci znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Chojnicach oraz przy tablicy pamiątkowej zmarłego podczas wykonywania obowiązków służbowych byłego dowódcy 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego ppłk. Tomasza Michalskiego. Zapalono również znicze i złożono wiązanki, aby w ten sposób oddać cześć poległym i zmarłym żołnierzom.

***

Obchody Święta Wojska Polskiego, są również okazją do wspomnienia tych, których nie ma pośród nas, a którzy niejednokrotnie oddali swoje życie w czasie lotniczej służby pod znakiem Biało – Czerwonej Szachownicy.

Bazowe uroczystości w dniu 14.08.2018 r. związane ze Świętem Wojska Polskiego poprzedził udział delegacji 31. Bazy Lotnictwa Transportowego w cyklicznie organizowanej akcji „Żołnierska Pamięć”. Symboliczne zapalenie zniczy w miejscach pamięci, na grobach zmarłych żołnierzy to hołd całego środowiska żołnierskiego dla tych, których życie ściśle przez lata związane było z krzesińskim jednostkami lotniczymi.

***

Tekst: por. Weronika Milczarczyk, st. szer. Mateusz Majszak
Zdjęcia: mł. chor. Hubert Kłopocki

Posterunek Honorowy przy grobie mjr Jerzego Michalskiego.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
14 VIII 2018
Święto WP w 100-lecie Niepodległości
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego przypadają w szczególną rocznicę – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Historycznej chwili, kiedy to naród polski ...
14 VIII 2018
Życzenia z okazji Święta WP
Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską to szczególna data w naszym narodowym kalendarzu historycznym. To dzień skłaniający do refleksji nad ...
14 VIII 2018
Święto Wojska Polskiego nie tylko ...
Podczas gdy w Warszawie przygotowywane są centralne obchody z okazji Święta Wojska Polskiego, na terenie całego kraju jednostki wojskowe we współpracy ...
14 VIII 2018
Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy
Plaże Morza Bałtyckiego w dalszym ciągu skrywają „pamiątki” z wojny.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej