..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - XXVI pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ::..
07 VIII 2017

XXVI pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W sobotę, 5 sierpnia, od Mszy Świętej celebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego Jerzego Guzdka w Katedrze Polowej WP, która odbyła się o godz. 5.30, rozpoczęła się XXVI pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę.
zdjęcie - XXVI pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę
Pielgrzymi maszerujący ulicami Starego Miasta Fot.: K. Stępkowski

Hasłem pielgrzymki są słowa "Oto Matka Twoja". Do udziału w niej zgłosiło się prawie 500 żołnierzy, pracowników Resortu Obrony Narodowej i ich rodzin oraz blisko 100 żołnierzy armii sojuszniczych: Chorwacji, Litwy, Niemiec, Słowacji oraz Stanów Zjednoczonych. Dowódcą pielgrzymki jest dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ks. płk Zenon Surma, a dowódcą grupy zabezpieczającej ppłk Jan Lipiński z 12 WOG. Sama grupa zabezpieczająca to kolejne 240 żołnierzy i ponad 120 pojazdów.

Przybyłych do Katedry Polowej WP pątników przywitał dowódca pielgrzymki ks. płk Zenon Surma, który przypomniał, że słowa tegorocznej pielgrzymki „Oto Matka twoja” przypominają o stuleciu objawień fatimskich oraz 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Podziękował także wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej wędrówki. Słowa podziękowań i gratulacji wypłynęły również od celebrującego Mszę Świętą biskupa Jerzego Guzdka, który przypomniał uczestnikom, że pielgrzymka to również okres, kiedy człowiek powinien zadać sam sobie pytania o wewnętrzną wolność oraz doskonała możliwość na zbliżenie się do Boga i drugiego człowieka.

We Mszy Św. uczestniczyli także sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki oraz inspektor Marynarki Wojennej w DG RSZ kontradmirał Mirosław Mordel, który reprezentował dowódcę generalnego RSZ. Przybył również świeżo wyznaczony szef sztabu Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. bryg. Adam Joks, który jeszcze w lipcu pełnił służbę w Dowództwie Generalnym RSZ. Msza Święta zakończyła sie wręczeniem znaków pielgrzyma wszystkim uczestnikom.

Przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, o godz. 6.50 pątnicy wyruszyli spod katedry, by maszerując ulicami Warszawy, na Placu Zamkowym połączyć się z uczestnikami pielgrzymki akademickiej oraz otrzymać błogosławieństwo od metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza.

Pątnikom w mundurach towarzyszy 10 kapelanów Ordynariatu Polowego oraz opiekunowie duchowi grup zagranicznych. Na trasie do uczesników wędrówki dołączy jeszcze pomocniczy biskup polowy armii amerykańskiej Richard Spencer oraz biskup polowy armii słowackiej Franciszek Radek. Ponadto 14 sierpnia skład pielgrzymów powiększy się jeszcze o funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, którzy będą czekali na maszerujących w Przeprośnej Górce. Tam, w sanktuarium Ojca Pio, zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia, a następnie wszystkie grupy ruszą w stronę ostatniego etapu pielgrzymki Aleją Najświętszej Marii Panny przed obraz Matki Bożej, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

XXVI pielgrzymka wojskowa została podzielona na następujące etapy:
- Etap I - 5 sierpnia - Katedra Polowa WP-Gawartowa Wola, 36 km,
- Etap II - 6 sierpnia - Gawartowa Wola-Miedniewice, 28 km,
- Etap III - 7 sierpnia - Miedniewice-Raducz, 33 km,
- Etap IV - 8 sierpnia - Raducz-Podkońska Wola, 32 km,
- Etap V - 9 sierpnia - Podkońska Wola-Sługocice, 34 km,
- Etap VI - 10 sierpnia - Sługocice-Sulejów, 30 km,
- Etap VII - 11 sierpnia - Sulejów-Wola Przerębska, 38 km,
- Etap VIII - 12 sierpnia - Wola Przerębska-Stęszów, 36 km,
- Etap IX - 13 sierpnia - Stęszów-Siedlec (Przeprośna Górka), 26 km,
- Etap X - 14 sierpnia - siedlec (Przeprośna Górka)-Jasna Góra, 12 km.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Krzysztof Stępkowski

Pielgrzymi maszerujący ulicami Starego Miasta Fot.: K. Stępkowski

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XII 2017
Pożegnanie II zmiany PKW Rumunia
15 grudnia, w Klubie Wojskowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy wchodzących w skład II zmiany Polskiego Kontyngentu ...
15 XII 2017
Szkolenie w terenie zurbanizowanym
14 grudnia żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej podczas cyklu szkolenia poligonowego szkolili się w terenie zurbanizowanym, który we współczesnych konfliktach zbrojnych ...
15 XII 2017
Winter Scorpion 2017
12-14 grudnia żołnierze I zmiany PKW Rumunia wraz z wydzielonymi siłami rumuńskiego 26 Batalionu Piechoty „Neagoe Basarab” brali udział w zintegrowanych ...
15 XII 2017
Szkolenie na symulatorze Casa
14 grudnia pierwsza załoga 8 BLTr zakończyła trzydniowe szkolenie na symulatorze lotów samolotu Casa C-295M.
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto WOPL
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Piłsudski wylądował na Okęciu
Ustka