..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Strażnik nieba wschodniej flanki NATO w Warszawie ::..
20 II 2017

Strażnik nieba wschodniej flanki NATO w Warszawie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dzisiaj, 20 stycznia br. w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbyła się prezentacja samolotu wczesnego ostrzegania i alarmowania AWACS z komponentu E-3A w Geilenkirchen w Niemczech. Przedstawiciele NATO będą uczestniczyli w konferencji w Centrum Operacji Powietrznych poświęconej zagadnieniom powietrznego systemu wczesnego ostrzegania i dowodzenia sojuszu.
zdjęcie - Strażnik nieba wschodniej flanki NATO w Warszawie
Strażnik nieba wschodniej flanki NATO w Warszawie.

AWACS na co dzień patroluje przestrzeń powietrzną krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Samolot z Komponentu E-3A, który przyleciał do Polski, to jedna z 17 maszyn tego typu tworzących flotę Sił Wczesnego Ostrzegania i Kontroli Powietrznej NATO.

Od dziesięciu lat samoloty AWACS regularnie wykonują loty nad Polską, w ramach sojuszniczych treningów systemu obrony powietrznej. Ich głównym celem jest zintegrowanie samolotów wczesnego ostrzegania radiolokacyjnego i dowodzenia z narodowymi systemami dowodzenia obrony powietrznej państw wschodniej flanki NATO.

Od 2006 roku Polska jest pełnoprawnym członkiem NAPMO (NATO AEW&C Programme Management Organisation) - organizacji sojuszu powołanej do kierowania i zarządzania programem wczesnego ostrzegania i naprowadzania, co oznacza, iż jest pełnoprawnym użytkownikiem i współwłaścicielem  samolotów wczesnego ostrzegania i wykrywania AWACS.

W związku z poniedziałkowym przylotem samolotu E-3A do Warszawy zorganizowano spotkanie dla przedstawicieli mediów,  w którym  uczestniczyli : zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - gen. dyw. Jan Śliwka, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Cezary Wiśniewski, Szef Centrum Operacji Powietrznych gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski, DCOS OPS HQ AIRCOM -  gen. bryg. Kevin A. Huyck, dowódca komponentu NATOE-3A w Geilenkirchen - gen. bryg. Karsten Stoye oraz załoga samolotu E-3A AWACS.

Uczestnicy spotkania mieli wyjątkową okazję zwiedzić wnętrze AWACS-a, w którym znajduje się powietrzne stanowisko dowodzenia wyposażone m. in. w radiolokator obserwacji przestrzeni powietrznej o zasięgu setek kilometrów.

Dodatkowo w  1. Bazie Lotnictwa Transportowego można było obejrzeć statki powietrzne Polskich Sił Powietrznych  – samolot wielozadaniowy F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin oraz myśliwiec MIG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.

***

Miejscem stacjonowania komponentu E-3A NATO jest baza lotnicza Geilenkirchen w Niemczech. W Geilenkirchen przebywa zazwyczaj część z 17 samolotów systemu AWACS, pozostałe mogą być rozmieszczone w trzech wysuniętych bazach operacyjnych: na Sycylii, w Grecji i Turcji oraz wysuniętym punkcie bazowania w Norwegii. Siły wczesnego ostrzegania dysponują 30 mieszanymi, wielonarodowymi załogami z kilkunastu państw NATO.

Załoga lotnicza AWACSa to cztery osoby: dwóch pilotów, nawigator i inżynier pokładowy. Podczas wykonywania zadania na pokładzie znajduje się poza tym kilkunastu członków personelu pokładowego: kontrolerów, techników i operatorów systemów radiolokacyjnych. W składzie załóg latają również polscy żołnierze pełniący służbę w Komponencie E-3A.

Samoloty E-3A bazują na konstrukcji Boeinga 707-320. Charakterystyczna antena radaru zamontowana nad kadłubem samolotu zapewnia pokrycie radarowe obszaru równego powierzchni Polski. Jako samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS-y operują podczas realizacji misji na wysokości 9-10 tys. metrów. Maszyny mogą przebywać w powietrzu ponad 8-9 godzin, ze względu na możliwość pobierania paliwa w locie.

Tekst: kpt. Anna Żuchowska (1BLTr)
Zdjęcia: Mirosław Cyryl Wójtowicz

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VIII 2017
Zakończenie szkolenia z komponentem kanadyjskim
W dniu 17 sierpnia 2017 r. na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyło się uroczyste zakończenie wspólnego ćwiczenia Sił Zbrojnych Kanady z ...
23 VIII 2017
Dystrybucja bezpłatnych kart wstępu zakończona
Informujemy, że portal eBilet.pl działający w imieniu Biura Organizacyjnego Air Show 2017 zakończył dystrybucję bezpłatnych kart wstępu na Międzynarodowe Pokazy Lotnicze ...
23 VIII 2017
Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku
We wtorek, 22 sierpnia, załoga śmigłowca Anakonda z Marynarki Wojennej przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Wezwanie przyszło z pokładu promu Stena ...
23 VIII 2017
Popołudnie z Podhalańczykami w muzeum
W ramach Muzealnego Wehikułu Czasu, 20 sierpnia br., Muzeum Okręgowe w Rzeszowie i żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zaprosili mieszkańców Rzeszowa ...
Zawody użyteczno-bojowe
Pro Defense 2017
Bezpieczna Polska
Dzień Otwartych Koszar CSWL Drawsko
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników
Szkolenie spadochronowe żołnierzy 25BKPow