..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Kraby meldują się do służby ::..
28 IV 2016

Kraby meldują się do służby

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Polscy artylerzyści od dzisiaj dysponują nowym uzbrojeniem. W Hucie Stalowa Wola dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii (11 MPA) z Węgorzewa płk Jacek Wera odebrał dwa pierwsze egzemplarze 155mm samobieżnej haubicy Krab.
zdjęcie - Kraby meldują się do służby

W obecności premier Beaty Szydło, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Pawła Solocha, sekretarza stanu w MON ministra Bartosza Kownackiego, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni dr. Mirosława Różańskiego, szefa Inspektoratu Uzbrojenia (IU) gen. bryg. dr. Adama Dudy oraz szefa Zarządu Artylerii i Wojsk Rakietowych DGRSZ płk. Sławomira Owczarka przekazano po testach dwa pierwsze Kraby. Nowy nabytek sił zbrojnych trafił w pierwszej kolejności do jednostki na wschodniej ścianie Polski.

W związku z sytuacją bezpieczeństwa w naszym regionie zdecydowaliśmy, żeby ciężki sprzęt dostali żołnierze w jednostkach położonych przy wschodniej granicy naszego kraju. Jestem przekonany, że pozostałe egzemplarze szybko trafią do swoich macierzystych pododdziałów i wzmocnią potencjał naszej artylerii –podkreślił generał Różański.

Do końca 2016 roku do linii ma być dostarczonych 18 haubic, a reszta zakontraktowanego dywizjonowego modułu ogniowego do połowy 2017 roku. – Zależy nam na jak najszybszych badaniach eksploatacyjno-wojskowych, które przejdzie w jednostce moduł by móc podpisać umowę na kolejne cztery – powiedział szef IU.

Szef BBN minister Soloch bardzo mocno podkreślał rolę współpracy przemysłu i sił zbrojnych w procesie modernizacji. Natomiast prezes firmy Techwin Hyun Woo Shin, która współpracowała z Hutą Stalowa Wola przy projekcie Kraba, podał przykład haubicy jako dowód na bardzo udaną współprace przemysłów polskiego i koreańskiego.

155 mm haubica Krab przeznaczona jest do niszczenia: systemów rakietowych, baterii artylerii i rakiet przeciwlotniczych, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, pododdziałów zmechanizowanych i zmotoryzowanych znajdujących się w głębi ugrupowania przeciwnika oraz innych ważnych obiektów zaplecza działań.

Oprócz standardowej amunicji Krab w przyszłości będzie wyposażony w amunicję precyzyjnego rażenia co znacznie wzmocni jego możliwości – zaznaczył płk Owczarek. Dotychczasowe testy i próby poligonowe potwierdziły zasięg i celność podczas strzelania na odległości 40 km.

Podczas uroczystości wręczono certyfikaty dla żołnierzy 11 MPA, którzy ukończyli szkolenie w zakresie obsługi 155mm haubicy Krab.

28 kwietnia mogą świętować także artylerzyści z pododdziałów wsparcia. Generał Duda podpisał z Hutą Stalowa Wola umowę na zakup pierwszej partii 120mm moździerzy samobieżnych Rak. Umowa obejmuje dostawę moździerzy i wozów dowodzenia do 8 kompanijnych modułów ogniowych. Dostawy elementów pierwszego modułu kompanijnego do jednostki wojskowej są planowane do końca czerwca 2017 roku. Otrzymają je brygady wyposażone w kołowe transportery opancerzone Rosomak.

Tekst i zdjęcia: ppłk Szczepan Głuszczak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XI 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
15 listopada dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
14 XI 2018
Przygotowania do certyfikacji na ostatniej ...
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.
14 XI 2018
Podziękowania Dowódcy Generalnego RSZ
Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były ważnym i doniosłym wydarzeniem, które na długo pozostanie w sercach i pamięci ...
14 XI 2018
Druga linia ognia
Przyjeżdżają pierwsi, wyjeżdżają ostatni. Choć ich działania nie są szczególnie efektowne to logistycy i łącznościowcy podczas szkolenia poligonowego zapewniają prawidłowy przebieg ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie